Vypočujte si inšpirujúce príbehy z Európy, Južnej Ameriky alebo Ázie a opýtajte sa, čo vás zaujíma. Okrem prezentácií zameraných podľa regiónov Vám ponúkam prezentáciu s názvom „10 rokov na cestách“, po ktorej každý získa pocit, že cestovať môže naozaj každý. Od roku 2010 som absolvoval viac ako 400 prezentácií pre verejnosť na cestovateľských festivaloch, v kaviarňach, čajovniach, knižniciach, v školách, lyžiarskych kurzoch i pre firmy na Slovensku i v Českej republike.
Aktuálne mám v ponuke prezentácie, ktoré mám nahovorené a po ich ukončení je priestor na diskusiu. Nakoľko sa zajakávam, tak je to najlepší spôsob, ako sa ľudia dozvedia oveľa viac informácií a uvidia viac fotografii. Väčšinu nahovorených prezentácií si môžete pozrieť aj online.
Prezentácie online:
- 20 rokov na cestách – prierez všetkých ciest (pripravujem)
- Pyreneje a Taliansko (o ceste v roku 2024 bude prezentácia počas roku 2025)
- Najkrajšie hory Japonska (2023, 57 minút)
- Čarovný Taiwan a sopky v Indonézii (2023, 53 minút)
- Kanada – Great Divide Trail a okolité hory (2022, 75 minút)
- Americké Rockies – Wind River High Route, Yellowstone, Glacier NP (2022, 63 minút)
- Turistika v Peru – Cordillera Huayahuash a Cordillera Blanca Traverse (2022, 54 m)
- Výstupy na sopky od Ekvádora až po Salvádor (2022, 62 minút)
- 1700 km peši na Colorado Traile, na Aljaške i vo Washingtone (2021, 76 minút)
- Mexiko a Guatemala – pláže, cenotes, výstupy na sopky i medený kaňon (2021, 35 minút)
- 109 dní v Kolumbii – láska, ľadovce i neprebádané miesta (2021, 42 minút)
- 1000 km peši po Európe počas korony (2020, 43 minút)
- Pacifická hrebeňovka a kanadské Rockies (2019, 41 minút)
- Papuánske srdce (2015, 77 minút)
Balíčky online prezentácií: 10 prezentácii v jednom, 3 prezentácie o ceste z roku 2021, 4 prezentácie o ceste z roku 2022
Prezentácie z predošlých ciest
Tieto prezentácie nemám nahovorené, ale pod fotografiami mám text + k tomu hovorím, alebo píšem. Jedná sa o prezentácie o cestách v rokoch 2006 až 2018. Tieto prezentácie som už dlhšie neprezentoval, ale aj to je jednou z možností. V budúcnosti, keď budem mať viac času, plánujem aj tieto prezentácie spracovať a nahovoriť.
7 túr v Karakorame a Himalájach
Čo môže človek urobiť, keď vyhrá trek pod K2, druhú najvyššiu horu sveta? Ostať v okolí ešte pár týždňov navyše. ? Prezentácia bude najmä o turistike:
– základný tábor K2 a výhľady na veže Trango na ľadovci Baltoro
– prechádzka pod Nanga Parbat, 2. najvyššia hora Pakistanu (9. na svete)
– Markha Valley trek v Ladakhu (India) so začiatkom cez Stok La
– Suru Valley: Panikhar-Parkachik
– Suru Valley prepojené s Amarnath Yatrou, posvätným jazerom Sheshnag a jaskyňou Armanath až do Baltalu
– Great Kashmir Lakes zo Sonamargu
A okrem stoviek kilometrov peši sa pozrieme na 2 ladacké festivaly s domácimi v prekrásnom farebnom tradičnom oblečení a na 14 dní sa zrelaxujeme na intenzívnom jogovom pobyte s ayurvédskou masážou.
Dĺžka prezentácie: 60-80 minút + diskusia
Termín cesty: 15.7.-16.9.2018
O ceste som napísal aj ebook: Pod druhú najvyššiu horu sveta
10 rokov na cestách
Všetko sa začalo v lete 2004. Spolu s kamarátom som išiel na Work and Travel do USA, kde som 2 mesiace riadil rikšu a mesiac cestoval. Ďalšie leto som pobehal Európu. Neskôr som pôsobil 9 mesiacov ako dobrovoľník pri polárnom kruhu vo Fínsku počas zimy, po štátniciach som išiel pracovať s mládežou na 3 mesiace do Južnej Ameriky. Ostal som 15 mesiacov. Keď som bol 10 dní sám odrezaný uprostred fjordu v Čile, mi prišiel nápad, že napíšem knihu. Po návrate som sa pustil do písania. Zistil som, že ak chcem knihu predať, musím prezentovať. A po návrate z ďalšej 15-mesačnej cesty naprieč Áziou v rokoch 2011-2012 som založil festival Cestou necestou a už väčšinou prezentujem s priateľmi. V lete 2015 som bol na 4 mesiace v Indonézií a Papue-Novej Guinei. O tom však až niekedy nabudúce.
Preletíme cez 60 krajín. Budeme loviť losov s GPS, rybárčiť pri -20 stupňoch, pozorovať nádherné fjordy, náhorné plošiny, soľnú púšť. Prejdeme cez 800 km peši v Južnej Amerike a 1600 km v Ázii. Dvakrát vystúpime do 6000 metrov. Stretneme ženy so štupľami v nose a spozorujeme stáročné mosty vytvorené z koreňov stromov. A oveľa viac.
Cieľom prezentácie je ukázať a inšpirovať ľudí, že ak chce človek cestovať, dá sa to. Stačí len chcieť. Povieme si o rôznych dobrovoľníckych projektoch a dozvieš sa aj o spôsoboch, ako sa dá cestovať aj po celý život.
Dĺžka prezentácie: 1 hodina
Po prezentácii často býva aj polhodinová až hodinová diskusia. Mapa precestovaných krajín je dostupná tu.
4 krajiny Európy, 4 túry
Rozmýšlaš kam ísť na turistiku budúci rok? Počas leta 2017 som prešiel cez 350km na túrach, medzi ktorými boli: Orlia prť v Poľsku, hrebeň Fagaráša a Pietra Craiului v Rumunsku, okolie Tre Cime v talianskych Dolomitoch i pohoria Rila a Pirin v Bulharsku.
Dĺžka trvania: 50-55 minút + diskusia
Život v komunite – príklady v Európe
Povieme si o tom, čo je to komunita, ako fungujú komunity, aké sú komunity na Slovensku a hlavná časť prezentácie bude venovaná komunitám, ktoré som navštívil v máji 2014 s priateľmi: Sieben Linden v Nemecku, Ecodorp Bergen v Holandsku, Kampetorp vo Švédsku, Mjolnartorpet vo Švédsko, Tullstugan co-housing vo Švédsko a Camphill Vidarasen v Nórsku.
Dĺžka prezentácie: 1 hodina
Fínsko – 9 mesiacov pri polárnom kruhu
V októbri 2006 som ako dobrovoľník išiel pomáhať v centre voľného času do malej dedinky Ranua, 80 kilometrov južne od polárneho kruhu. V priebehu 2 týždňov sa ochladilo na -20 a táto teplota sa s malými prestávkami udržala vyše troch mesiacov. Tri dni bolo aj -38 stupňov. Pomáhal som v centre, v škole, v lete pripravoval tábor pre deti. Prezentácia bude však najmä o Eskovi a jeho rodine, ktorí sa mi stali akoby druhými rodičmi. V zime sme išli na rybačku snežným skútrom, chodili do sauny, s GPS sme išli na lov losov, v lete sme sa previezli na motorke Harley Davidson a počúvali pri tom blues. A veľa ďalšieho.
Dĺžka prezentácie: 45 minút
Nórsko – to najlepšie zo štyroch návštev
Predstavím vám to najlepšie zo štyroch návštev Nórska. Prvá návšteva je niekoľkodňová v oblasti okolo Tromsa v máji 2007. Druhá návšteva je viac ako dvojtýždňový prechod z Narviku cez Lofoty, Trondheim, Oslo, Flam, Bergen, Stavanger, Preikestolen do Krisiansandu s vlakovým lístkom InterRail. Tretia návšteva je v okolí Alesundu a dedinky Volda. A na záver si povieme o komunite Camphill Vidarasen a možnosti turistiky pri dedinke Bo a Odde, vrátane dvojdňového výletu na snežniciach okolo jazera, pri ktorom je Trolltunga.
Dĺžka prezentácie: 50 minút
Južná Amerika (2008-2009)
Prečítajte si 200-stranovú knihu „Na juhoamerickej vlne„
15 mesiacov v Južnej Amerike
Ako dobrovoľník som pôsobil vyše pol roka na šiestich rôznych miestach. Prvé tri mesiace som pracoval cez projekt Európskej dobrovoľníckej služby s mládežou z chudobných rodín v hlavnom mesta Uruguaja, Montevideu. V Čile som pomáhal dva týždne okolo domu neďaleko Melipeuca a tri týždne u Matea, ktorý sa rozhodol žiť na samote v jednom odľahlom fjorde v Patagónii. Po návrate do Uruguaja som si našiel stáž cez študentskú organizáciu AIESEC v oblasti manažmentu ľudských zdrojov v Santa Marii, najjužnejšom štáte Brazílie. Dva dni som pomáhal s výstavbou chrámov z rákosia na ostrovčeku na jazere Titicaca pre mníchov Hare Krišna. Poslednou a zároveň najsrdcovejšou zastávkou bolo pomáhanie ľudom v komunite Villa Alcira neďaleko bolívijského pralesa, kde ľudia žijú nádherný pokojný život. O mieste som sa dozvedel iba náhodou. Z pôvodného zámeru ostať len pár dní, som nakoniec zostal mesiac.
Do Uruguaja som išiel s túžbou ostať ešte niekoľko mesiacov po skončení projektu. Nikdy by som si nepomyslel, že ostanem tak dlho. Učarovali mi nielen ľudia, ale aj príroda. Po odchode z Uruguaja som išiel do Patagónie. Z plánovaných dvoch mesiacov bolo odrazu päť. Aj to som sa v závere ponáhľal. Vždy zelené lesy, jazerá, ľadovce, štíty, útesy, soľná púšť, vulkány a niekoľko desiatok kilometrov dlhé túry ma oslovili tak silno, že som stanoval vyše štyroch mesiacov.
Pár mesiacov som pobudol aj v mestách a dedinách. Poväčšine som stretával členov Couchsurfingu a Hospitalityclubu. Vďaka týmto organizáciám som mal možnosť stretnúť ľudí domácich, ľudí otvorených, ľudí, ktorí mi ukázali, ako sa v ich krajine žije a čo robia v bežnom živote.
Dĺžka prezentácie: 90-120 minút
Národné parky v Južnej Amerike
Prezentácia všetkých národných parkov, ktoré som počas 15 mesiacov navštívil a prešiel cez 800 kilometrov po vlastných: Uruguaj, Čile, Argentína, Bolívia, Peru.
Dĺžka prezentácie: 50 minút
Patagónia
Kalendárne je zima. Opúšťam Uruguaj a idem do Patagónie. Domáci mi hovoria, že iba blázon ide do Patagónie v zime. Návrat do Uruguaja plánujem o 2 mesiace. Bývam u couchsurferov a navštevujem dve farmy. Na jednej pomáham 10 dní, na druhej – u Matea, trávim 3 týždne. Všade je tak dobre, že celé 4 mesiace klesám cez Čile. Kupujem stan a navštevujem národné parky plné sopiek a prekrásnej prírody (Národný park Vicente Perez Rosales, Alerce Andino, Hornopiren, Chiloe, Torres del Paine, Los Glaciares). Z konca sveta – Ushuaie, stopujem loď a presúvam na ostrov Navarino, kde idem na túru Dientes del Navarino. Do Uruguaja sa vraciam bleskovo do 14 dní po odchode z Ushuaie. Na Vianoce. Po necelých piatich mesiacoch na cestách.
Dĺžka prezentácie: 45-60 minút
Tri mesiace v Bolívii a Peru
Z Argentíny prichádzam do Bolívie. Na úvod idem na soľnú púšť Salar de Uyuni s výstupom na sopku Tunupa, návšteva prekrásneho Sucre, baní v Potosi, stretnutie rodičov v La Paz a presun do Cuzca a na Macchu Picchu. Po odchode rodičov idem s kamarátkou Vlaďkou z Popradu na jednu z najkrajších túr – Ausangate. Cez jazero Titicaca sa vraciam do Bolívie, kde vystupujeme na Huayanu Potosi (6088 metrov) a presúvam sa do komunity v pralese. Z pôvodného plánu ostať iba pár dní, ostávam celý mesiac. Potom sa popri sopkách Parinacota, Pomerape a Sajama presúvam do kaňonu Colca pri Arequipe a posledné túry dávam v Cordillere Blanca v Peru. V Ekvádore som iba 3 dni. Lietadlo odtiaľ je o 200 dolárov lacnejšie ako z Peru.
Dĺžka prezentácie: 50 minút
Stredná Ázia (2011)
O ceste vznikol cestopis Hodvábny vietor
Pol roka v Strednej Ázii
Cez Bulharsko sa presunieme do Turecka, kde som pri prvom kopci prežil jednu z najadrenalínovejších nocí celého výletu. Veľmi milo ma prekvapuje Gruzínsko, krajina špagetového písma, výborného vína, šialených šoférov, Čierneho mora a nádherného Kaukazu so strážnymi vežami v oblasti Svaneti. Kláštory v Arménsku a výhľad z Jerevanu na Ararat má trpkastú príchuť. Necelých 48 hodín v Náhornom Karabachu sa mi javí ako oblasť, kde ešte dlhé roky uplynú, kým sa domáci začnú aspoň trochu usmievať. A Irán? Neuveriteľné. Najpohostinnejší ľudia, akých som kedy stretol. Hostiť síce nemôžu, no i tak to robia. Ste hosť s veľkým H. Narodeninová oslava, výstup na zamrznuté jazero pod Sabalanom a na Damavand, melónový džús s vanilkovou zmrzlinou, stopovanie s Radom a svadba v dedine pred turkménskou hranicou. Zavlažovanie rozsiahlych trávnikov pri horúčavách, hodnota zápalky vyššia ako cena plynu, koberce nielen na zemi, ale aj na stenách, nádherné ženy v ešte krajších šatách, tak to je Turkménsko. V Uzbekistane zažívam druhý mesiac horúčav, úžasné moslimské chrámy a mešity, neustále kontroly v metre, výrobu hodvábu i zemetrasenie. Cez 600 kilometrov peši v krajine s priemernou výškou cez 2750 metrov, osemnásťdňovú túru po ľadovci do základného táboru Khan Tengri, nespočetné množstvo sediel, ešte viac domácich v jurtách, kumys, jazdenie na koni, petroglyfy a úžasne pohostinných ľudí, z ktorých niektorí pijú vodku ako vodu, nájdete v Kirgizsku. Cez Pamír si to strúham skrz 200 kilometrov peši s výstupom na horu vysokú 5600 metrov, až ma samého prekvapuje, že tam nie je sneh. Stretávam domácich s jakmi, s býkmi mlátiacimi zrno i horúce pramene tečúce zo smaragdových skál. Cez dva dni sa terigám do Kábulu za kamarátmi, kde sa moja púť po Strednej Ázii končí.
Dĺžka prezentácie: 60-90 minút
Odporúčam podrobnejšie prezentácie o jednotlivých krajinách, kde sa človek dozvie viac informácií o danej krajine (viď nižšie)
Turecko, Gruzínsko, Arménsko, Irán
Cez Bulharsko sa presunieme do Turecka, kde som pri prvom kopci prežil jednu z najadrenalínovejších nocí celého výletu. Veľmi milo ma prekvapuje Gruzínsko, krajina špagetového písma, výborného vína, šialených šoférov, čierneho mora a nádherného Kaukazu so strážnymi vežami v oblasti Svaneti. Kláštore v Arménsku a výhľad z Jerevanu na Ararat má trpkastú príchuť. Necelých 48 hodín v Náhornom Karabachu sa mi javí ako oblasť, kde ešte dlhé roky uplynú, kým sa domáci začnú aspoň trochu usmievať. A Irán? Neuveriteľné. Najpohostinnejší ľudia akých som kedy stretol. Hostiť síce nemôžu, no i tak to robia. Ste hosť s veľkým H. Narodeninová oslava, výstup na zamrznuté jazero pod Sabalanom a na Damavand, melónový džús s vanilkovou zmrzlinou, stopovanie s Radom a svadba v dedine pred turkménskou hranicou.
Dĺžka prezentácie: 45 až 60 minút
Turkménsko, Uzbekistan
Zavlažovanie rozsiahlych trávnikov pri horúčavách, hodnota zápalky vyššia ako cena plynu, koberce nielen na zemi, ale aj na stenách, nádherné ženy v ešte krajších šatách, tak to je Turkménsko. V Uzbekistane zažívam druhý mesiac horúčav, úžasné moslimské chrámy a mešity, neustále kontroly v metre, výrobu hodvábu i zemetrasenie.
Dĺžka prezentácie: 35-45 minút
600 km peši v Kirgizsku
Kirgizsko. Krajina v Strednej Ázii s priemernou výškou takmer 3000 metrov nad morom. Cez 90 % rozlohy tvoria hory. Išiel som na mesiac, ale víza som si predĺžil na dva. Nikto vám nepovie, kam môžete alebo nemôžete ísť (okrem regiónu pri hranici s Čínou). Väčšinu času som strávil v horách, kde počas leta žijú na pastvinách pastieri oviec a koní v jurtách. Medzi oblasti, ktoré som prešiel patria: Arslanbob – Karakul (5 dní, 100 km), oblasť Karakolu (Jeti-Oguz – Teleti pass – On-Ter pass – Ala-Kol – Altym Arashan; 8 dní, 100 km), ľadovec Južný Inylček a späť do Karkary (15 dní, 200 km), Ala Archa – Son Kol (9 dní, 180 km), Saimaluu Tash (2 dni, 30 km). Všetky vzdialenosti sú orientačné. Niektoré som išiel sám, iné s kamarátmi, ktorých som stretol po ceste. Spoločnosť mi robili poriadne topánky, stan a túžba po poznaní tejto nespútanej krajiny. Po cestách som stretával úžasných domácich, okoštoval kumys (a bežal hneď za prvý strom po prvých dúškoch) a šliapal, šliapal a šliapal.
Krátky popis: Cez 600 kilometrov peši v krajine s priemernou výškou cez 2750 metrov, osemnásťdňovú túru po ľadovci do základného táboru Khan Tengri, nespočetné množstvo sediel, ešte viac domácich v jurtách, kumys, jazdenie na koni, petroglyfy a úžasne pohostinných ľudí, z ktorých niektorí pijú vodku ako vodu, nájdete v Kirgizsku.
Dĺžka prezentácie: 1 hodina
Tadžikistan a Afganistan
Po prekročení kirgizsko-tadžickej hranice sa po Pamir highway dostávam do mesta Karakol, od ktorého začínam 200 km túru do civilizácie. Medzitým stretávam domácich s jakmi, neskôr volmi drviacimi obilie a samého ma prekvapuje, že sa suchou nohou koncom septembra dostávam do výšky 5600 metrov na neznámy kopec s nádherným výhľadom na tiahly ľadovec. Na koniec pobytu v Pamíri idem na krátku štvordennú túru v oblasti Wakhanu, pri hranici s Afganistanom.
Do Kábulu idem po zemi. Mám tam kamarátov pracujúcich pre Človeka v ohrození. Len tak tak unikám zubatej. Nie, nič mi nehrozilo. Iba autobus, ktorým som mal ráno ísť (zobral som druhý, ktorý stál priamo pri ubytovni), sa zrútil do 10-metrového zrázu. Bol prevrátený… V Kábule ma už čaká Matúš a Janka. Spolu s nimi ostávam 8 dní, počas ktorých mi ukazujú pár miest, vrátane trhu v centre Kábulu.
Dĺžka prezentácie: 40 minút
India, Nepál a Bangladéš (2011-2012)
O ceste vznikol cestopis Farebný svet
Pol roka v Indii, 600 kilometrov v Nepále a tri týždne v Bangladéši
Z Kábulu prilietam do Indie. Dozviete sa o tom, ako s kamarátkou Hankou dobýjame Ladakh, o návštevách budhistických chrámov a tiež zápisky zo sedem dňového kurzu o budhizme. Tam stretávam Rumunku, vďaka ktorej sa dostávam na tradičnú svadbu v Rajastane. Dcéra zlatníka stretáva syna predajcu diamantov až počas štvrtého a posledného dňa ich svadobného obradu. A pritom žiari šťastím. Prekrásny Taj Mahal, návrat do McLeod Ganju – mesta s najpríjemnejšou atmosférou v celej Indii. Vianoce v ašráme a silvestrovský výstup v Himalájach s výhľadom na 7000 metrov vysokú Nanda Devi. Drtičky kameňa i dnešnej dobe stále kladivkom drvia veľké kamene na malé a budujú nové cesty. Semiačka budhistického učenia zasievam počas 32. Kalačakry – učenia dalajlámu o najvyššej tantre. Cez Kalkatu a festival baulov – muzikantov, ktorí žijú iba z hudby a môžu prijímať dary a jedlo iba aby prežili daný deň, a tak každý deň je pre nich novým a novým trápením, a festivale Ganga Sagar Mela, druhom najväčšom festivale na svete, kde nahí svätí muži vyváľaní v popole dávajú požehnanie s perami páva a niektorí aj s tmavými slnečnými okuliarmi, smerujem na juh cez Gou do Keraly. Pozorujem úžasné theyyam, pri ktorom sa bežní ľudia stávajú bohmi, tradičné bojové umenie kalaripayattu a kúpeme sa na nádherných plážach, kde ma vlny plieskajú o dno. Švihom počas niekoľkých dní sa presúvam do Arunachalu Pradesh, jediného štátu Indie, do ktorého treba povolenie, kde s Nasťou z Ukrajiny a s mníškami v ženských kláštoroch oslavujeme príchod nového tibetského roku a absolvujeme malú túru v miestach, kde dalajláma utiekol z Tibetu. Vo vedľajšom údolí ženy s tetovaním a štupľami v nose vyznávajú náboženstvo Slnka a Mesiaca. Pokračujem do hôr a oblasti ľudí tibetského pôvodu a absolvujem kóru – modlitebný okruh okolo Dewakoty. V štáte Meghalaya obdivujem úžasné prastaré mosty nad rieky vytvorené usmernením koreňov stromov, v Nagalande oslavy bývalých lovcov lebiek. V Asáme oslavujú Nový rok tancom Bihu, v Shillongu dievčatá kmeňa Khasi chodením rýchlosti slimáka s dvíhaním iba končekov prstov na nohách.
V Nepále sa vyhýbam kontrolám a robím 18-dňový okruh okolo Kančendžongy, tretej najvyššej hory sveta. Rok cestovania oslavujem priamo pod jej južnou stenou, v stane za hustého sneženia. V Káthmandu stretávam Gábora a Eszter, s ktorými sa vydávam na ešte dlhšiu túru. Ideme v opačnom smere, ako sme chceli. V celom Nepále sú štrajky. Z Pokhary kráčame cez Dhorpatan, Dolpo, jazero Phoksundo, sedlo Kagmara La až do Jumly, z ktorej sa vraciam do Káthmandu cestou, ktorou ani domáci radi nechodia. Desaťdňová meditácia vippasana mi končí aj s vízami. Hranicu prekračujem o deň neskôr a pokračujem priamo do Bangladéša.
Ľudia v krajine, ktorá je len o niečo väčšia ako bývalé Československo a žije v nej cez 150 miliónov ľudí, ma prekvapujú svojou pohostinnosťou. Pripomínajú mi Irán. Nie je to náhoda. Sú moslimovia. Pár ďalších plánov nevyšlo a vnútorne cítim, že je čas ísť domov. Presúvam sa späť do Dillí a po necelých 15 mesiacoch sa vraciam domov.
Dĺžka prezentácie: 2,5 hodiny bez Bangladéša; 3 hodiny celé
Severozápadná, severná a južná India
Z Kábulu prilietam do Indie. Dozviete sa o tom, ako s kamarátkou Hankou dobíjame Ladakh, o návštevách budhistických chrámov a tiež zápisky zo sedem dňového kurzu o budhizme. Tam stretávam Rumunku, vďaka ktorej sa dostávam na tradičnú svadbu v Rajastane. Dcéra zlatníka stretáva syna predajcu diamantov až počas štvrtého a posledného dňa ich svadobného obradu. A pritom žiari šťastím. Prekrásny Taj Mahal, návrat do McLeod Ganju – mesta s najpríjemnejšou atmosférou v celej Indii. Vianoce v ašráme a silvestrovský výstup v Himalájach s výhľadom na 7000 metrov vysokú Nanda Devi. Drtičky kameňa i dnešnej dobe stále kladivkom drvia veľké kamene na malé a budujú nové cesty. Semiačka budhistického učenia zasievam počas 32. Kalačakry – učenia dalajlámu o najvyššej tantre. Cez Kalkatu a festival baulov – muzikantov, ktorí žijú iba z hudby a môžu prijímať dary a jedlo iba aby prežili daný deň, a tak každý deň je pre nich novým a novým trápením, a festivale Ganga Sagar Mela, druhom najväčšom festivale na svete, kde nahí svätí muži vyváľaní v popole dávajú požehnanie s perami páva a niektorí aj s tmavými slnečnými okuliarmi, smerujem na juh cez Gou do Keraly. Pozorujem úžasné theyyam, pri ktorom sa bežní ľudia stávajú bohmi, tradičné bojové umenie kalaripayattu a kúpeme sa na nádherných plážach, kde ma vlny plieskajú o dno.
Dĺžka prezentácie: 55 minút
Severovýchodná India – Sedem sestier
Najmenej turistami navštevovaný región Indie. A pritom región, ktorý ma najviac zaujal. Ešte pred pár rokmi boli potrebné povolenia do každého štátu zvlášť. Dnes môžete cestovať všade, bez problémov. Okrem Arunachalu Pradesha – jediného štátu Indie, do ktorého stále treba povolenie. A práve tam začneme. S Nasťou z Ukrajiny a s mníškami v ženských kláštoroch oslavujeme príchod nového tibetského roku a absolvujeme malú túru v miestach, kde dalajláma utiekol z Tibetu. Vo vedľajšom údolí ženy s tetovaním a štupľami v nose vyznávajú náboženstvo Slnka a Mesiaca. Pokračujem do hôr a oblasti ľudí tibetského pôvodu a absolvujem kóru – modlitebný okruh okolo Dewakoty. V štáte Meghalaya obdivujem úžasné prastaré mosty nad riekami vytvorené usmernením koreňov stromov, v Nagalande oslavy bývalých lovcov lebiek. V Asáme oslavujú Nový rok tancom Bihu, v Shillongu dievčatá kmeňa Khasi chodením rýchlosti slimáka s dvíhaním iba končekov prstov na nohách.
Dĺžka prezentácie: 50 minút
600 kilometrov v Nepále – Kančendžonga a Dolpo
V Nepále sa vyhýbam kontrolám a robím 18-dňový okruh okolo Kančendžongy, tretej najvyššej hory sveta. Rok cestovania oslavujem priamo pod jej južnou stenou, v stane za hustého sneženia. V Káthmandu stretávam Gábora a Eszter, s ktorými sa vydávam na ešte dlhšiu túru. Ideme v opačnom smere, ako sme chceli. V celom Nepále sú štrajky. Z Pokhary kráčame cez Dhorpatan, Dolpo, jazero Phoksundo, sedlo Kagmara La až do Jumly, z ktorej sa vraciam do Káthmandu cestou, ktorou ani domáci radi nechodia. Desaťdňová meditácia vippasana mi končí aj s vízami. Hranicu prekračujem o deň neskôr a pokračujem priamo do Bangladéša.
Dĺžka prezentácie: 45 minút
Tri týždne v Bangladéši
Ľudia v krajine, ktorá je len o niečo väčšia ako bývalé Československo a žije v nej cez 150 miliónov ľudí, ma prekvapujú svojou pohostinnosťou. Pripomínajú mi Irán. Nie je to náhoda. Sú moslimovia. Navštevujem niekoľko miest, spoznávam niekoľko rodín. Bangladéš je krajinou jednoznačne o ľuďoch.
Dĺžka prezentácie: 35 minút
Referencie
Referencie (28.2.2012)
Ocenenie: Autovták (Hory, cesty, ľudia, 2013)
Podmienky
Máte záujem o prezentáciu?
Napíšte na miso@cestounecestou.sk
Honorár: dohodou
Pár fotografii ku každej téme (pre účel propagácie prezentácie) je dostupných na google disku.
CV
Michal Knitl sa narodil 2. 12. 1983 v Bratislave. Vyrastal v Petržalke, v paneláku oproti Inchebe. Prvýkrát sa dostal do zahraničia počas hromadného pochodu pri príležitosti otvorenia hraníc, peši s rodičmi. Od rakúskeho colníka dostal cukrík. Plávať sa naučil o dva roky neskôr počas prvej dovolenky pri mori v Chorvátsku. Poznámky z ciest si začal zapisovať ešte ako 12-ročný počas návštevy Alhambry v španielskej Granade. Krásu a čaro prírody začal spoznávať počas stredoškolských výletov s triednym učiteľom Ondrejom Demáčkom. Cestovať začal počas vysokej školy. Najprv cez program Work and Travel v USA, neskôr aj vďaka dobrovoľníckym a študijným pobytom po Európe. Napriek úspešnému ukončeniu štúdia manažmentu ľudských zdrojov v Bratislave a získaní 1. ceny Centra pre filantropiu za najlepšiu diplomovú alebo ročníkovú prácu na tému filantropia cítil, že jeho cesta vedie iným smerom. Vydal sa do Južnej Ameriky, kde strávil 15 mesiacov. O svojej ceste napísal cestopis „Na juhoamerickej vlne“. Od mája 2011 strávil necelý rok a 3 mesiace v Strednej Ázii a na indickom subkontinente, ktoré opisuje v cestopisoch „Hodvábny vietor“ a „Farebný svet“. Od roku 2013 organizuje cestovateľský festival Cestou necestou, na ktorom dáva priestor nezávislým cestovateľom prezentovať svoje zážitky a snaží sa inšpirovať ľudí cestovať a spoznávať nepoznané. V lete 2015 absolvoval zatiaľ svoju najdobrodružnejšiu cestu do Indonézie a Papuy-Novej Guiney, kde počas štyroch mesiacov spoznal svet a život, aký zatiaľ nikde inde nezažil. O tri roky neskôr vďaka súťaži s Treklandom sa dostal do základného tábora K2 v Pakistane a výlet si predĺžil o ďalší mesiac v Indii. Svet ultradlhých túr sa mu otvoril v roku 2019, keď prešiel 4000 km peši na Pacifickej hrebeňovke a v kanadských Rockies. Nasledujúce dva roky prešiel tisíce kilometrov na túrach vo Francúzsku, Nórsku, Kolumbii, Mexiku, Guatemale a USA (Colorado trail a Aljaška).
Je jedným z najaktívnejších couchsurferov na svete. Viac ako 500 nocí prespal na viac ako 200 gaučoch na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy a Afriky. Od domu so služobníctvom v Pakistane a Indii až po miesto pred domom na záhrade v Nórsku alebo na zdieľanej izbe 2×4 metre s domácim a ďalším cestovateľom v Čile. A ďalší ho pozvali domov priamo z ulice alebo turistického chodníka. Napríklad do jurty v Kirgizsku, keď išiel okolo. Keď cestuje, zaujímajú ho dve veci – život domácich a hory. Posledné roky sa venuje joge a akrojoge.
Živí sa písaním o cestovaní, prezentovaním svojich zážitkov, organizovaním cestovateľských festivalov, predajom cestovateľských fotografií a počas zimy je snowboardovým inštruktorom. Prostredníctvom cestopisov predstavuje svoj príbeh na cestách a opisuje život ľudí, ktorých stretol. Rád by svojimi cestami inšpiroval ďalších a tvrdí, že cestovať môže úplne každý.